Prag (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Yaklaşık olarak 1.2 milyon nüfusu olan şehir Vltava Nehri üzerinde kurulmuş ve dünyada pek çok kişi tarafından, hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Geçmişten günümüze, “Altın Şehir”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle anılan şehir 2. Dünya Savaşında hemen hemen hiç zarar görmemiştir ve bu nedenle şehir, pek çok tarihi ev ve mekanı barındıran bir açık hava müzesini andırmaktadır. Şehrin tarihi merkezi 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Genel olarak, Prag tarihten günümüze Çek, Alman ve Yahudi gibi farklı ırk ve etnik grupları barındıran çok uluslu bir devlet olmuştur. 1939 yılında Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilen kent, uzunca bir süre Yahudilerin sürgün edilişine ve öldürülüşüne şahitlik etmiştir.  Nazi Almanya’sının 5 Mayıs 1945’te yıkılışından dört gün önce Sovyet Ordusunun şehre girmesiyle, Alman egemenliğinden kurtuldu.

Bu büyüleyici şehirde gezilebilecek yerlerin en başında “Old Town Square” (Old Town Meydanı) gelmektedir. Meydan sahip olduğu Orta Çağ dokusu, birbirinden güzel kafe ve restoranları, her saat başı gerçekleştirilen Astronomik Saat’in şovuyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.   Bir diğer görülmeye değer yapı da Vltava Nehri üzerinde Eski Şehir ve Mala Strana’yı birbirine bağlayan, üzerinde sokak sanatçılarının çeşitli gösterilerinin izlenebileceği şehrin ünlü, tarihi köprüsü Charles Köprüsü’dür. Şehirdeki bir diğer önemli noktada 570 metre uzunluğu ve 130 metre genişliğiyle Guiness Rekorlar Kitabına giren dünyanın en büyük antik kalesi olarak anılan Prag Kalesidir. Tarihte Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Çekoslovakya liderlerine ev sahipliği yapan kale, günümüzde Çek Cumhuriyeti devlet başkanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Prag’da St. Vitus Katedrali, Dancing Housei Wenceslas Meydanı ve Vltava Nehri gezilecek diğer önemli tarihi ve doğal yerlerdir.