Brezilya – Rio De Janeiro

Brezilya adı, bölgede çok rastlanan değerli pau-brasil ağacından esinlenerek verilmiştir. Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri 11 milyonluk nüfusu ile Sao Paulo ve 6.5 milyonluk nüfusu ile Rio de Janeiro’dur. Başkenti ise 3 milyona yaklaşan nüfusu ile Brasilia’dır.

Brezilya bayrağında bulunan sarı renk, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi renk denizi ve yeşil renk ormanları temsil eder.

Latin Amerika’da en uzun süre krallıkla idare edilen ülke Brezilya’dır. 1831 yılında Don Pedro, oğlu İkinci Don Pedro’ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Don Pedro zamanında modern Brezilya’nın temelleri atıldı. 1888’de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889’da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu.

Ekvador ve Şili dışında kıtanın bütün ülkeleriyle sınırı vardır. Güneyinde Uruguay, güneybatısında Arjantin, Paraguay ve Bolivya, batısında Peru, kuzeybatısında Kolombiya, kuzeyinde ise Venezuela,

Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacaktır. 

İki büyük Brezilya firmasının, büyük petrol şirketlerinin, iletişim sektörünün merkezidir. Güney Amerika’da medya dünyasının en büyük holdinglerine ev sahipliği yapmaktadır. Rio de Janeiro, güney yarımkürenin en çok ziyaret edilen şehri olmasını, doğal güzelliklerine, karnavallarına, ünlü samba dansına, Balneario plajlarına borçludur.

Okyanustan etkilenen nemli ve tropik bir iklim vardır. Ortalama sıcaklık kışın 20 dereceyi, yazın 26 dereceyi bulur. Yıllık ortalama yağış miktarı 1100 milimetredir.

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya’nın dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir. Dünya futboluna önemli oyuncular katmıştır ve katmaktadır.

Gezilecek Yerler

Rio de Janeiro, eşsiz güzellikteki coğrafyası, masmavi denizi, kumsalları ve karnavalıyla ünlü bir şehirdir. Özellikle Rio Karnavalı, bu şehre gelmek için başlı başına bir sebeptir. Yaklaşık iki hafta süren festival boyunca binlerce turist şehre akın eder. Yıl boyunca samba okulları karnavala hazırlanırlar ve festival başladığında şehri renk cümbüşüne boğarlar. Kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken etkinliklerin başında gelir bu renkli karnaval.

Karnavaldan sonra Rio de Janeiro ile özdeşleşen bir diğer şey kesinlikle Corcovado yani İsa Heykeli‘dir. Corcovado 2007’de dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçildi. Corcovado tepesinde yer alan bu heykel, 30 metrelik boyuyla nefes kesicidir. Ayrıca nefes kesici olan bir diğer şey, bu noktadan seyredilebilen Rio manzarasıdır. Corcovado’ya trenle çıkabilirsiniz. Tren yolculuğu boyunca manzarayı seyretme imkânınız da olacaktır.

Rio de Janeiro’nun en ünlü kumsalı kesinlikle Copacabana’dır. Sahil boyunca çeşitli barlar, kafeler, restoranlar ve oteller yer alır. Ayrıca bisiklet sürebileceğiniz ya da yürüyebileceğiniz yollar vardır. Turistlerin birçoğu buradan denize girmeyi tercih eder. Eğer yolunuz yılbaşında buralara düşerse her yıl düzenlenen ve yaklaşık 2 milyon insanın katıldığı yılbaşı kutlamasını görme fırsatınız olur.

3200 hektarlık bir alana hakim olan Tijuca Ormanı, Brezilya-Rio de Janeiro’dadır. Şehrin hemen girişinde yer alan Tijuca Ormanı, her adımda sizlere tüm görkemini sunacak.

Yürüyüş yolları, mağaralar, çağlayanlar, farklı bitki örtüsü ve hayvan türleri… Değişik bir dünyanın kapılarını açacak size Tijuca Ormanı. Yeşilin her tonu sizlere eşlik ederken ormanın içini keşfetmek daha heyecanlı zaman geçirmenizi sağlayacak. Ama ormanda biraz dikkatli olunması gerekiyor. Geziniz sırasında yürüyüş yollarından ayrılmamalısınız. Eğer mümkünse yanınıza bir rehber alabilirsiniz. Tijuca Ormanı’na gitmeyi planladığınızda yanınıza bir piknik sepeti almayı unutmayın. Ormanı gezdikten sonra dostlarınızla birlikte eğlenceli ve bol sohbetli bir piknik yapabilirsiniz. Ormanın ortasında bulunan Mesa do Imperado diye bilinen büyük piknik masasının üzerinde bir şeyler atıştırmak gezinizin en güzel parçalarından biri olacak. Bu arada yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.