Go to Top

VARŞOVA

Tanıtım:

Varşova Polonya’nın başkenti olup,  516,9 km2 yüzölçümü ve 2 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Vistül Nehri (Vistula Nehri) üzerinde olan şehir, Baltık Deniz’inden yaklaşık olarak 360 km uzaklıkta bulunmaktadır. Varşova, Metropolitan Bölge nüfusu da dahil olmak üzere 3 milyona yakın nüfusuyla Avrupa Birliğine üye ülkelerin şehirleri arasında büyüklük olarak 9. Sıradadır. Şehir 1940 yılındaki kuşatmadaki cesaret kırıcı direnişiyle Polonya’nın en önemli askeri madalyası olan “Virtuti Militari” ile onurlandırılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında şehrin %80’i yıkılmış fakat savaş sonrası Sovyetler Birliğinin yardımı ile tekrardan inşa edilmiştir. Barbican, Kral Zygmunt’un Sütunu (King Zygmunt’s Column), Varşova Müzesi ve Krallık Kalesi (Royal Castle) gibi kentin önemli simgelerini içinde barındıran Eski Kent (the Old Town), UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Varşova’nın en eski mirasıdır. Önemli bir sergi merkezi olarak da hizmet veren Sovyetler Birliği’nin Polonya’ya bir armağanı olan Kültür ve Bilim Sarayı sadece Varşova’nın değil, aynı zamanda tüm ülkenin en uzun binasıdır. Günümüzde, 1952 yılında inşası başlayan ve 1955’de hizmete açılan 42 katlı, 237 metre yüksekliğindeki bu bina aynı zamanda Avrupa’nın 17. ve dünyanın 187. en uzun binası olma özelliği taşımaktadır. Sarayın 30. Katından tüm Varşova’yı görebilmek mümkündür.

Varşova, hem Polonya’nın hem de dünyanın önemli kültür başkentlerinden bir tanesidir. Şehir pek çok yerli ve yabancı sanat koleksiyonu ve sergiye, uluslararası tiyatro toplantılarına, çeşitli müzik ve film festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Zacheta Galerisi, Wilanow Sarayı, Çağdaş Sanatlar Merkezi gibi önemli galeri ve sergileri, 1765 yılından beri halkın hizmetindeki Ulusal Tiyatro (Teatr Narodwy) ve Büyük Tiyatro (Teatr Wielki)  gibi görkemli tiyatroları barındıran şehir, adeta Polonya ve Avrupa’nın etkinlik ve organizasyon merkezlerinden biri halini almıştır.

Şehir, Asya, Meksika, İtalya gibi hemen hemen tüm dünya mutfaklarından farklı lezzetleri ziyaretçilerine sunarken, geleneksel ve modern Polonya yemekleri de buraya gelen turistleri cezbetmektedir. Genel olarak balık şehir mutfağının vazgeçilmezleri arasında olup, Rosol (biftek veya tavuk çorbası), Barszcz (pancar çorbası), Kulebiak (mantar ve lahanalı hamur işi) ve Kasza (karabuğday) geleneksel Polonya mutfağının önemli örneklerinden bazılarıdır. Polonya’da votka en çok tüketilen içkilerden biridir. Başlıca ünlü Polonya votkaları Tarniowka, Sliwowica ve Zubrowka’dır.

Ayrıca Şehir, Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa evsahipliği yaptığı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasında turnuvaya ev sahipliği yapan sekiz şehirden biri olmuştur.

 

Hava Durumu

Paz 27/5
27 | 15
Yağmur Olasılığı
Pzt 28/5
27 | 14
Açık
Sal 29/5
28 | 15
Parçalı Bulutlu
Çrş 30/5
30 | 16
Açık

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 PLN
=
TRY

Tur Programı