Go to Top

SELANİK

Tanıtım:

Karşı kıyıda eski bir Türk… Atatürk’ün doğduğu şehir… Şimdilerde komşu Yunanistan’a emanet olan Selanik’teyiz...

Tarihi çok eskilere dayanır Selanik’in. Şehir MÖ 315 yılında Makedonya Kralı Cassander tarafından kurulmuş. MÖ 168 yılında Roma Cumhuriyeti egemenliğine geçen kent, 1430’a kadar Bizans’ın elinde kalmış.

1430 yılında II. Murat tarafından fethedilen Selanik, yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı toprağı olarak kalmış. Fetihin hemen ardından Anadolu’dan getirilen aileler Selanik’e yerleştirilmiş. Bu nedenle şehrin her noktasında Osmanlı izleri görmek mümkün. Birçok yerde atalarımıza ait eserler ve yapılar mevcut.

Şehir yüzyıllar boyunca Osmanlı’nın en büyük ikinci kenti olarak kalmış. Bu nedenle Selânik için, İstanbul’un kızı, İzmir’in kızkardeşi denir. Nüfus bakımından geçmişte Yunanlar azınlık halindeyken, 1912 yılında şehir direnilmeden Yunanlılara teslim edilmiş. 1917 yılında Türk bölgesini yokeden bir yangın çıkmış, sonra 1924 yılında gerçekleşen Nüfus Mübadelesi ile müslüman Türkler şehirden ayrılmış. Daha sonra da II. Dünya Savaşı’nda genelini Osmanlı’nın yerleştirdiği 50 bin Yahudi’nin katledilmesiyle Yunanlılar çoğunluk haline gelmiş.

Kent, ülkemizde Amasya ve Akhisar ile kardeş şehir durumundadır.

Toplamda 1 milyon nüfusa sahip Selanik’in merkezinde 400 bin insan yaşamaktadır. Şehrin ana meydanı Aristoteles Meydanı’dır ve Nikis Bulvarı üzerinde yer alır. Meydanın sol bölümünde Selanik’in en iyi 5 yıldızlı oteli olan Electra Palace yer alırken, sağında ünlü sinema Olympion bulunur. Meydanda her yaştan insan istediği herşeyi bulabilir. Oteller, bankalar, kafeler, alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar bu meydanın etrafında toplanır.

Şehrin sahil şeridi, İzmir Kordon’u anımsatıyor. Burada gezilebilecek en önemli yer ise, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan hisar. Şehir el değiştirdiğinde bu hisar simgesel olarak vaftiz edilmiş ve beyaza boyanmış. Şimdilerde Beyaz Kule ( Λευκός Πύργος / Lefkos Pirgos) olarak biliniyor.

Eski Roma zamanından kalma Roma Sarayı’nın yıkıntıları da şehrin dikkat çeken bölgelerinden. 1917 yılında çıkan Büyük Yangın’da zarar gören Türk mahalleleri yeniden restore edilmiş ve ziyaretinizi bekliyor. Ayrıca İstanbul’daki Aya Sofya’ya benzer ama daha küçük boyutlarda bir Aya Sofya Kilisesi mecvut. Osmanlı Dönemi’nden kalma cami ve hamamlar da dikkat çekiyor.

Vasili Sofia adındaki cadde ise şehrin zenginlerinin yaşadığı yer olarak biliniyor. Bu caddede Abdülhamit’in Selanik’te sürgün hayatını geçirdiği Allatini Villası, ünlü Murdoch Villası, Kapancı Köşkü ve Casa Blanca yer alıyor. Ayrıca Navarinou Meydanı ile İktinou Caddesi yaz aylarında sokağa taşmış masaları ve gece kalabalığı ile oldukça neşeli gözüküyor.

HAYAT KURTARAN BİLGİLER

Taksicilere dikkat. Turist olduğunuzu farkedince sizden fazla para koparmaya çalışıyorlar.

Araçla gidiyorsanız, kırmızı ışık ihlali yaklaşık 700 Euro. Trafik kurallarına dikkat edin.

Polis İmdat: 100
Ambulans: 166

SELANİK’TE GEZİLECEK YERLER

Atatürk Evi: Müze durumunda. Aya Dimitriya mahallesinde ve Apostolu Pavlu caddesi üzerinde 75 numarada.

Beyaz Kule: Osmanlı’dan kalma bir hisar.

Bey Hamam: Atalarımız imzasını atmış.

Hamza Bey Cami: Selanik’te büyük camilerden birisi.

Arkeoloji Müzesi: Dünya tarihinin önemli kalıntıları yer alıyor.

Vasiliu Caddesi: Ünlü villa ve köşkleri barındırıyor.

Hava Durumu

Paz 27/5
29 | 18
Yağmur Olasılığı
Pzt 28/5
26 | 17
Fırtına Olasılığı
Sal 29/5
28 | 17
Parçalı Bulutlu
Çrş 30/5
28 | 17
Açık

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 EUR
=
TRY

Tur Programı