Go to Top

MINSK

Tanıtım:

Minsk (Beyaz Rusça: Мінск; Rusça: Минск), Beyaz Rusya'nın başkentidir. Adına ilk olarak 1067 yılında rastlanan şehir, Avrupa’daki pek çok şehirden daha eski bir tarihe sahiptir. Yüzölçümü 305,47 km2 olan şehrin nüfusu bugün yaklaşık olarak iki milyondur. 2. Dünya Savaşında çok önemli rol üstlenen Minsk, 1944’de Alman işgalinden kurtulup, tekrar Sovyet Rusya’nın kontrolüne geçmesiyle şehir Sovyet Rusya’nın Nazi Almanya’sına karşı en önemli direniş merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Şehre bu önemli rolü nedeniyle 1974 yılında “Kahraman Şehir” unvanı verilmiştir. 2. Dünya Savaşı öncesinde 300.000 olan nüfus, savaş bittiğinde 50.000’e kadar düşmüştür.

1960’lı yıllara gelindiğinde şehrin nüfusu tekrar artmaya başlamış, 1972 yılında bir milyona ulaşmıştır. Hızla artan nüfusla beraber hareketlenen şehir giderek gelişmeye başlamış, 30 Haziran 1984 yılında Sovyetler Birliği’nin dokuzuncu metro sistemi hizmete açılmıştır.

Komünizmin yıkılmasından sonra şehir büyümeye ve gelişmeye devam etmiştir. 1990’lı yıllarda, yeni bağımsız bir ülke olan Beyaz Rusya’nın başkenti olan Minsk’te diğer devletlerin elçilikleri açılmaya başlamış, ulaştırma ve altyapı yatırımları, metro hatlarının uzatılması gibi önemli önemli adımlar atılmıştır. 

2002 yılından beri şehirde devam eden konut geliştirme projeleri, modern binaların inşası, spor kompleksleri şehre daha modern bir görünüm katmaktadır. 8 Eylül 2007 tarihinde Minsk şehrinin kuruluşunun 940. yılı kutlanmıştır.

Şehirde görülebilecek önemli yer ve yapılardan bazıları; The National Art Museum of the Republic of Belarus (Beyaz Rusya Ulusal Sanat Müzesi), Saint Simon ve Helena Kilisesi, Kızıl Kilise, St. Peter ve Paul Kilisesi, Kutsal Ruh Katedrali, Troitskoye ve Hükümet Binası, Victory Square (Zafer Meydanı), Beyaz Rusya Ulusal Kütüphanesi, Island of Tears (Gözyaşı Adası), Vankovich Muzesi, Gorky (Gorki) Parkıdır. Ayrıca, Beyaz Rusya’da buz hokeyi çok popülerdir. Minsk’i ziyaretiniz sırasında eğer Buz Hokeyi Ligi Sezonu devam etmekteyse şehrin buz hokeyi takımlarından “HC Dinamo Minsk” in maçlarını Minsk’in son dönemlerde yapılmış en modern ve görkemli yapılarından biri olan, 2010 yılında hizmete açılmış “Minsk-Arena” Stadyumunda izleyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 

 

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 BYN
=
TRY

Tur Programı