Go to Top

MADRİD

Tanıtım:

 

Madrid:

İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehri olan Madrid, İspanya’nın başkentidir. 1020 km2’lik yüzölçümüyle İspanya’nın en geniş kentidir. Geçmişten günümüze, dünyada en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olarak kabul edilen Madrid’den ilk olarak 930’lu yıllarda Arapça “Su kanalı” anlamına gelen “Macerit” ismiyle bahsedilmektedir. Şehir 1083 yılında Müslümanlar tarafından alınarak Kastilya Krallığı’na katılmıştır. Daha sonra Hristiyanların eline geçen şehir 1561 yılında Kral 2. Felipe tarafından başkent ilan edilmiştir.

1759 ve 1788 yılları arasında, Kral 3. Carlos döneminde, yapılan büyük meydanlar ve geniş caddelerle beraber hızlı bir gelişim gösteren şehir, 1800’lü yıllara gelindiğinde, Napolyon Savaşları süresince (1800-1815) Fransız kontrolüne geçen şehir, Bonaparte’in başa geçmesinden sonra başlayan milli ayaklanmada çok önemli bir role sahip olmuştur.

1936 yılında İspanya’da başlayan ve üç sene süren iç savaş boyunca büyük yıkımlar yaşamıştır. 1960’lı yılların sonunda alınan koruma tedbirleriyle beraber, şehirde pek çok önemli tarihi bina günümüze kadar korunarak ayakta kalmayı başarabilmiştir.  

Madrid, sahip olduğu çok sayıda müzesi, büyüleyici güzellikteki tarihi yapıları ve sanat galerileriyle dünyanın her yerinden insanları kendisine çeken Avrupa’nın sayılı kentlerinden bir tanesidir. Şehirde pek çok önemli tarihi yapı bulunmakla birlikte, bunlardan en önemlisi Plaza Mayor’dur.

Şehirde bulunan çok sayıda tiyatro, dans merkezi, sinema, sanat ve eğitim kurumları, Madrid’in kültürel zenginliğinin bir aynasıdır. Ayrıca her yıl düzenlenen boğa güreşleri Madrid’in önemli bir kültürel etkinliğidir. Her yıl boğa güreşlerini izlemek için şehre çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Genel olarak Madrid, kendine özgü şehir mutfağı ile ünlüdür. Sarımsak çorbası (sopa de ajo), patates omleti ( tortilla de patatas), sebzeli nohut (cocido madrileno) gibi yemekler bu klasik kent mutfağının en güzel örnekleri arasındadır. Kendine özgü bir yemek kültürüne sahip olsa da şehirde uluslararası mutfaklardan farklı lezzetlerde bulmak mümkündür.

Madrid şehrinin önemli sembollerinden bir tanesi de hiç şüphesiz, Cristiano Ronaldo, Casillas, Ramos, Xabi Alonso ve Bale gibi dünya yıldızlarını kadrosunda bulunduran, La Liga’da 32 şampiyonluğu bulunan, şehrin dünyaca ünlü kulübü Real Madrid’dir. Futbollu yakından takip eden ziyaretçiler La Liga’da sezon boyunca Real Madrid’in lig ve Avrupa kupalarındaki maçlarını dünyanın en önemli stadyumlarından biri olan Santiago Bernabeu’da izleme imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca şehri ziyaret eden turistler belirli günlere de ziyaret açık olan Santiago Barnabeu stadyumunu gezebilir, stadyum ve Real Madrid Kulübü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. 

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 EUR
=
TRY

Tur Programı