Go to Top

HAVANA-KÜBA

Tanıtım:

Havana (İspanyolca; La Habana, tam adı; San Cristóbal de La Habana), 2.2 milyonluk şehir Küba'nın başkenti olup, sadece Küba'nın değil, Karayipler'in en büyük şehridir. Havana’nın en önemli geçim kaynakları puro, şeker kamışı ve mısırdır. Ayrıca eşsiz doğası, tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleriyle Havana Küba’nın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden birisidir. Bu nedenle, turizm şehirdeki bir diğer önemli gelir kaynağıdır.

Havana şehri 1515 yılında “Conquistador” (Fetihçi) Diego Velázquez de Cuéllar tarafından kurulmuş, 1519 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmıştır.

Günümüzde şehir barok ve neo-klasik mimariyi temsil eden pek çok tarihi yapıya sahiptir, görülmeye değer en görkemli yerleşim yerlerinden La Habana Vieja (Eski Havana veya tarihi semt) 1982’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş, o zamanda günümüze kadar restore çalışmaları bölgede devam etmiştir. La Habana Vieja haricinde en çok turist çeken diğer bir yer, şehir İspanya egemenliği altındayken İspanyol valisinin makamı olarak kullandığı Castillo de la Real Fuerza’dır. Ayrıca Havana’da körfezin girişinde doğuda yer alan La Cabana hisarı eşsiz manzarası ve tarihi dokusuyla turistlerin ilgisini çeken bir diğer önemli yapıdır.

Havana açık hava müzesi olarak tanımlanabilecek bir semt olup yılda yaklaşık 2.5 milyon turist ziyaret etmektedir. Şehirdeki sayısız müze, barok ve neo-klasik mimariyi temsil eden yapılar, dünyaca ünlü Küba müzikleri, lezzetli geleneksel Küba yemekleri sunan restoranlar, Küba kültür ve sanatı şehri dünyada benzersiz güzellikte bir yer haline getirmektedir.

Ayrıca Havana ülkenin en önemli endüstri bölgesidir. Bu önemli bölgede, metal ürünler, makine ve kimya ürünleri üretilmekte olup bunların yanı sıra dünyaca ünlü olan rom, “Havana Club” gibi içecekler, tütün ve tekstil ürünleri de üretilmektedir. Ayrıca dünyaca ünlü Küba puroları “Havana” purosu olarak adlandırılmaktadır.

Havana doğal bir liman olması ve uluslararası bir havalimanına sahip olması nedeniyle ülkenin en önemli ulaşım merkezi konumundadır.

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 CUP
=
TRY

Tur Programı