Go to Top

GAP TURU

Tanıtım:

 

GAP

Adıyaman'ın kuzeydoğusunda, Nemrut Dağı'nda Kommagene Kralı I. Antiokhos için yaptırılan Anıt-Mezar yer alıyor. Nemrut Dağındaki anıt-mezarın doğu ve batısında tören terasları ve bu teraslarda da dev tanrı heykeller mevcut. Nemrut Dağını görebilmenin en ideal zamanı gün batımı... Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekici. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağı’na tırmanıyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biri. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor.

Mardin’de Süryani manastırlarına uzanıp, Midyat’taki evlerin muhteşem taş işçiliğine tanık olurken, Mardin çarşısında telkari ustalarının hünerindeki inceliğe şaşıracaksınız. Nemrut’ta gün doğuşunu izleyip, devasa heykeller arasında tanrılar katına yükseldiğinizi hissederken, Hasankeyf’te tarih sulara mı gömülecek diye kederleneceksiniz, Urfa’da ilk İslam üniversitesinin izlerini hayretle izlerken, sıra gecelerindeki müzik dostluğu sizi de sarmalayacak. Ağrı’yı, Van’ı, Van Gölü’nü, Akdamar, Çarpanak Adası’nı, adanın hüzünlü efsanesini, yamaç paraşütünden, su kayağına, raftingden trekkinge kadar alternatif sporların tadını çıkarıp, bölgenin muhteşem lezzetteki damak tadına bir kez daha hayran kalacaksınız.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Nemrut’u, Hasankeyf’i ve Mardin evlerini görmeden, Urfa’da çiğ köfte ve lahmacun yemeden, Halil-ür Rahman Gölü’nde balıklara ekmek atmadan dönmeyin.

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1
=
TRY

Tur Programı