Go to Top

DUBAİ

Tanıtım:

Arap Yarımadası’ndaki 7 Birleşik Arap Emirlikleri’nden birisi ve en büyüğü olan Dubai Emirliği, 2000’li yılların başlangıcıyla birlikte, Tüm Dünya’ya sesini duyurmaya başladı. Dubai, kent olarak Dubai Kenti adıyla emirliğinden ayırt edilmekte. Süper lüks otelleri ve vergisiz alışveriş ayrıcalığı ile turistlerin ilgisini çeken Dubai, Arap Yarımadası’nın en gözde cazibe merkezi. “Çölün ortasında bir vaha” sözü sanki Dubai için söylenmiş gibi.

Son 10 yılda nüfusunu iki katından fazla arttıran Dubai’de yerli halk, nüfusun tamamının sadece %20 gibi küçük bir kısmını oluşturuyor. Dubai’ye diğer ülkelerden çalışmaya gelenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Dubai Emiri, 10-15 yıl içinde, bölge petrolünün tükeneceğinin farkında olduğundan, şehri bir alışveriş ve tatil merkezi olarak ayakta tutma amacında. Bunu da büyük ölçüde başarmışlar. Şehrin gelirinin büyük bölümünü alışveriş ve turizmden elde edilen gelir oluşturuyor. Petrol geliri, tüm gelirlerin sadece %8’ini oluşturuyor.

Şehrin başında şehrin mutlak hükümdarı olan Muhammed bin Raşid El Maktum var. Dubai’deki birçok büyük projenin altına imzasını atan Maktum’un Forbes Dergisi tarafından tahmin edilen serveti 12.3 milyar dolar olarak açıklandı.

Şehrin en önemli bölgeleri Jumeriah ve Deira’dır. Jumeriah’ın plajı, Deira’nın da alışveriş merkezleri üst düzeyde.

Müslüman ve şeriat ile yönetilen bir kente gitmeniz gözünüzü korkutmasın. Diğer 6 emirliğe oranla, misafirlerine tutucu yanını en az gösteren yer Dubai. Çok büyük problemler çıkarmadığınız sürece Dubai kanunlarıyla zıt düşmezsiniz. Tatilinizi ve alışverişinizi rahat rahat yapabilirsiniz.

DUBAİ’DE GEZİLECEK YERLER

Jumeriah Plajı: 7km. uzunluğunda, Dubai’nin en ünlü plajı.

Burj Al Arab: Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli. Sol resimdeki otel.

Wild Wadi: Harika bir su parkı.

Gold Souq: Altın alışverişinizi yapabilirsiniz.

Dubai Mall: Dünyanın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi.

Mall of the Emirates: Büyük alış-veriş merkezlerinden birisi.

Eski Deira Çarşısı: Bizdeki Kapalı Çarşı.

Burj Khalifa: 153 katlı ihtişamlı bina.

Dune bashing: Güçlü araçlarla çöldeki kum tepelerini fethedin.

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 AED
=
TRY

Tur Programı