Go to Top

BUDAPEŞTE

Tanıtım:

 

Budapeşte:

1873 yılında Tuna Nehrinin her iki yakasında bulunan Budin ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşan Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Tarihten günümüze şehir her zaman ülkenin politika, kültür, ticaret ve endüstri merkezi konumunda olmuştur. Orta Avrupa’nın Berlin’den sonra en büyük ikinci kentidir. Şehir, coğrafi konumu, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olup, Macaristan’ın en çok turist çeken kentidir.

Tarihte, 1526’da Kanuni Sultan Süleyman’ın Budin ve Peşte’yi fethiyle tam bir buçuk asır Türk hakimiyetinde kalmış, zengin bir tiracet şehri görünümüyle Orta Avrupa’da önemli bir Osmanlı yerleşim merkezi olmuştur. 1662 yılında Budin ve Peşte’yi ziyaret eden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde, Evliya Çelebi bu şehirlerde 25 cami ve 47 mescit, 12 medrese, 16 okul, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten olduğunu yazmıştır. Fakat günümüzde bu tarihi yapıların pek çoğu ayakta değildir.

Şehir, özellikle 2. Dünya Savaşının sonlarına doğru İngiliz ve Amerikan askerlerinin saldırılarına uğramış ve hasar görmüştür. Ayrıca Budapeşte, şehri almak isteyen Alman ve Macar askerlerine karşı savaşan Sovyet ve Romen askerlerinin büyük mücadelelerine şahitlik etmiştir. Budapeşte’de yaşayan çok sayıda Yahudi, çoğu Nazi Almanya’sının başlattığı soykırımda hayatını kaybetmiş olmasına rağmen, bir kısmı büyük cesaret sahibi İsveçli diplomat Raoul Wallenberg’in Yahudilere İsveç pasaportları vermesiyle Yahudi Soykırımından kurtulmuşlardır.

Tuna nehrinin batısında, eski adıyla Budin olan bölgede yer alan ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği Buda Kalesi 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Yaygın kullanılan ismiyle “Kale” yani Kraliyet Sarayı, Mathias Kilisesi, Macar Ulusal Galerisi, Balıkçılar Burcu, Margit Adası, Lordlar Sokağı ve pek çok müze şehirde görülmeden geçilmemesi gereken görkemli diğer yerlerdir. Ayrıca şehre farklı bir hava katan Türk hamamları da Budapeşte’nin Budin yakasında ziyaret edilebilecek önemli tarihi yapılardır.

Şehrin Peşte yakası, Budin’e göre daha modern ve hareketlidir. Şehrin önemli eğlence merkezleri, resmi kurum binaları Budin’de yer almaktadır. Fakat şehir Aziz Istvan Bazilikası, Macar Parlamentosu, Vaci Utca, Macar Ulusal Müzesi ve Devlet Opera Binası gibi tarihi ve önemli yapıları da barındırmaktadır. Ayrıca, Tuna nehri üzerinde şehrin iki yakasını birbirine bağlayan 8 görkemli köprü Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Hava Durumu

Çrş 3/1
6 | 1
Yağmur Olasılığı
Prş 4/1
8 | 3
Parçalı Bulutlu
Cum 5/1
9 | 3
Parçalı Bulutlu
Cmt 6/1
12 | 2
Parçalı Bulutlu

Yerel Saat

Döviz Kuru

1 HUF
=
TRY

Tur Programı