Go to Top

BANGKOK-PATTAYA

Tanıtım:

 

Bangkok:

Bangkok, 2010 verilerine göre 9.100.000’lük nüfusu, 1568 km2’lik yüzölçümüyle Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir.  Şehrin tam resmi isminin çok uzun olması nedeniyle, uluslararası alanda şehrin ismi “Bangkok” olarak geçmekte, fakat yerli halk şehri kısaca “Krung Thep” yani “Melekler Şehri” olarak anmaktadır. Ayrıca şehre “Melekler Şehri” haricinde, “Güler yüzlü insanların şehri”, “Tapınaklar Şehri” gibi benzetmelerde yapılmaktadır.

Şehir Kral 1. Rama tarafından 1782’de kurulmuştur. Geçmişten günümüze şehir Güneydoğu Asya’da en hızlı gelişen kentlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda yabancı ziyaretçileriyle beraber Bangkok, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biri konumundadır. Bangkok ile ilgili bir diğer önemli ve ilginç bilgi de şehrin, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmasıdır.

Bangkok başta doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla her yıl dünyanın dört bir tarafından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamakta, Asya’nın en önemli turistik noktalarından biri olarak adlandırılmaktadır. Şehirde yaklaşık olarak 400 tane tapınak bulunmakta ve bu tarihi yapılar UNESCO tarafından korunmaktadır.  Yabancı ziyaretçiler tarafından en çok rağbet gören tapınakların başında, Budist tapınakları olan Wat Arun, Wat Phra Kaew ve Bangkok’un en eski tapınağı olan Wat Pho gelmektedir. Ayrıca,  kraliyet sarayı olan “Grand Palace” şehirde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken diğer önemli tarihi yapıların başında gelmektedir. Grand Palace yaklaşık olarak 2,5 hektarlık bir alana yayılmış olup, irili ufaklı yüzden fazla binadan oluşmaktadır.  Dış mimarisi ile saray, gösterişi, zenginliği ve manevi değerleri temsil etmektedir. Sarayın en önemli parçası Taylandlılar için çok büyük manevi değere sahip Zümrüt Buda Heykeli’dir. Şehirde turistlerin ilgisini çeken bir diğer aktivitede şehrin kanallarında düzenlenen kanal turlarıdır. Bu turlarda, Bangkok’taki günlük yaşantıya tanıklık edebilir,  kanaldaki botlarıyla çeşitli yiyecek ve içecekler satan satıcılardan alışveriş yapabilir, satın almış olduğunuz kokteyllerinizi yudumlayarak güneşin batışını izlerken keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Şehirde ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise irili ufaklı pek çok dükkanı ve restoranı içinde barındıran, büyük alışveriş merkezlerinin de yer aldığı Çin Mahallesidir. Ayrıca “Thai İpeği'’ni dünyaya tanıtmış olan tüccar Jim Thompson’nın evi yabancı turistlerin ilgisini çeken bir diğer önemli ziyaret noktasıdır.

 

Pattaya:

Kelime anlamı “Güneybatı Muson Rüzgarı” olan Pattaya, yılda yaklaşık 5,5 milyon turistin ziyaret ettiği, kendisine ait yaklaşık 40 adacıkla birlikte 622 km2’lik yüzölçümüne sahip, Bangkok’tan sonra Tayland’ın en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Yaklaşık olarak başkentin 165 km güneydoğusunda olan şehir, Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır.

1950’li yılların sonuna kadar çok küçük bir sahil kasabası olan şehir, 1964 yılında belediye olmuş ve o günden, günümüze kadar özel belediye statüsünü korumuştur. Vietnam savaşı sırasında, Amerikan askerleri için bir dinlenmek yeri olarak kullanılmaya başlanmasının ardından bu küçük kasaba hızla büyümeye başlamış, 1978 yılında ise şehir statüsüne geçmiştir.

Pek çok restoran, dükkan ve eğlence mekanını barındıran “Walking Street” şehrin merkezi olarak gösterilmektedir. Şehirde yabancı ziyaretçiler için en uygun ulaşım aracı motosikletlerin geliştirilmiş bir türü olan “Tuk-Tuk” adı verilen araçlardır. Bu araçlarla şehrin içinde çok ekonomik fiyatlarla seyahat edebilirsiniz. Pattaya, her yaştan insana hitap eden, içinde timsahları besleyebileceğiniz, farklı türlerden pek çok hayvan görebileceğiniz, 200’den fazla kaplana ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesine sahiptir. “Sri Racha Tiger Zoo” olarak adlandırılan bu güzel hayvanat bahçesi, şehirde görülebilecek önemli yerlerden bir tanesidir. Ayrıca Pattaya’nın biraz dışında yer alan Fil kasabasında, fillerin özel gösterilerini izleyebilir ve tropik bahçesinde yer alan Bungolowlarda konaklayabilirsiniz. Bu kasabada su sporları yapabileceğiniz yerlerin yanı sıra, otomobil yarış pistleri de bulunmaktadır.

Pattaya barındırdığı irili ufaklı adacıklarla, yabancı turistlerin tekne turları yapabileceği önemli merkezlerin başında gelmektedir. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği adaların başında büyüleyici güzelliğiyle Coral Adası gelmektedir. Bu adada astronot başlığı gibi bir başlıkla su altına dalabilir, benzersiz güzellikteki su altı canlılarını görebilir ve balıkları besleyerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.   

 

Hava Durumu

/
|
/
|
/
|
/
|

Yerel Saat

Döviz Kuru

1
=
TRY

Tur Programı